HABERLER

40 MİLYAR DOLARLIK DÜNYA YATAK SEKTÖRÜ İSTANBUL’DA

06 Ekim 20223 okuma

HEDEF, DÜNYADA İLK ÜÇ ÜLKE ARASINA GİRMEK

IBIA Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, dünya yatak üretiminin alt sektörleriyle birlikte yıllık 40 milyar dolar gibi önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirirken ‘’Türkiye’de yatak yan sanayi sektörünün rakamsal büyüklüğüne bakıldığında çok parlak bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemizdeki sektörel firmaların üretimleri 3 milyar dolar, ihracatları ise 2 milyar dolar. 25 bin kişilik dev bir istihdama sahibiz. Hedefimiz yeni rekorlara, 35 bin istihdama ve 3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak’’ dedi.

IBIA EXPO 2022 organizatörü BİFAŞ Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, Türkiye’de sektöründe ilk ve tek fuar olmasına rağmen IBIA EXPO 2022’nin kısa sürede uluslararası bir boyut kazanarak, sektöründe Avrasya’nın en büyük fuarı olduğunu söyledi.   Vural, ‘’Dünyada önemli bir yere sahip Türk yatak yan sanayi sektörünü dünya çapında daha fazla markalaşmasına yardımcı olmak en önemli hedeflerimiz arasında’’ diye konuştu.

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİ IBIA EXPO 2022’DE

ISPA Başkanı Ryan Trainer dışında birbirinden değerli ve sektöre yön veren isimlerin de katılacağı seminerler ve etkinlikler bölümü sektöre büyük ivme kazandıracak. Seminerlerde son teknolojiler ve trendler anlatılarak, katılımcılara zengin ve efektif bir platform sunulacak.

Fuar kapsamında, yatak endüstrisindeki trendler, yatak üretiminde endüstri 4.0, sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik, kalite, etki ve yeni ürün ve yeni pazarlara ulaşım gibi konular, seminerlerin ana başlıkları olacak.

Seminerlere, Yatsan CEO’su Gökalp Bahçeli, Elektroteks CEO’su Serkan Güler, BekaertDeslee Sürdürülebilirlik Müdürü Charles Christiaens, Yataş Operasyon Direktörü Metin Özbek, Durak Tekstil Pazarlama Müdürü Ali Yiğit Durak, Boyteks Harun Gürkan Yiğit ve Özen İplik’ten Adnan Türker konuşmacı olarak katılarak, sektöre yeni vizyon katacaklar.

 

TÜRKİYE’DE TEK AVRASYA’NIN İSE EN BÜYÜK FUARI

Türkiye’nin yatak kompanentleri ve teknolojileri konusunda tek fuarı ve Avrasya’nın sektördeki en büyük fuarı olan olan IBIA Expo 2022, yatak yan sanayi, makine ve ekipmanların profesyonellerini bir araya getiren uluslararası bir ticaret fuarı olmasının yanı sıra en son teknolojilerin ve inovatif ürünlerin sergilendiği mükemmel bir ihracat platformu özelliği de taşıyor.

 

Sektöre ve Fuara Dair:

Yatak yan sanayi sektörünün 2023'ün sonuna kadar 3 milyar dolarlık üretimi 4 milyar dolara, 2 milyar dolarlık ihracatını ise 3 milyar dolara çıkarması hedeflenmektedir. Toplam istihdamı 25 bin olan sektörün bu ivmeye paralel olarak 35 bin kişiye çıkarılması da hedefler arasında yer almaktadır.

Bu yıl Türkiye genelindeki ilk bin ihracatçı arasında IBIA dernek üyelerinden 8 firma bulunurken, 2023 yılında derneğe üye diğer firmalarında katılması beklenmektedir.

Türkiye’de yatak üreticileri son 10 yılda ciddi bir ivme yakalayarak, % 512 büyüme ile 256 milyon dolar ihracata ulaşmış bulunmaktadır. Yatak teknolojileri ve komponent üreticilerinin  dünyada Çin’den sonra en iyi ikinci pozisyonunda olan ülkemiz,  tüm uluslararası sektörel fuarlarda ev sahibi ülkenin katılımcı sayısından sonra en fazla katılım ve ilgi gösteren ülke olma sıfatını taşımaktadır.

IBIAEXPO Fuarı; 5. 6. Ve 7. Hall’lerde 150’ye yakın firma katılımıyla 25.000m2 alanda 6-9 Ekim tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacaktır.


İlgili Haberler
18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, Bloomberg HT Kanalı İş Dünyası Programı’nın canlı yayın konuğu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler BloombergHT İş Dünyası programında; Küresel belirsizliklerin arttığı dönemde yatak yan sanayi sektörünün finansman erişimini değerlendirdi.