HABERLER

AVRASYA’NIN EN BÜYÜK, DÜNYANIN 2’İNCİ BÜYÜK FUARI IBIA EXPO’DAN ÖNEMLİ BAŞARI

25 Kasım 20223 okuma

AVRASYA’NIN EN BÜYÜK, DÜNYANIN 2’İNCİ BÜYÜK FUARI IBIA EXPO’DAN ÖNEMLİ BAŞARI

Türkiye’de sektörünün ilk ve tek fuarı olan IBIA EXPO 2022-Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı’na büyük övgü geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 24 ülkeden ziyaretçilerin, en son teknolojiler ve inovatif ürünlerle tanışa fırsatı yakaladığını söyledi.

Türkiye’nin en büyük fuarcılık şirketlerinden biri olan BİFAŞ organizasyonuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 06-09 Ekim’de kapılarını açan IBIA EXPO 2022 önemli başarılara imza attı. Bilindiği gibi IBIA EXPO 22, Türkiye’nin yatak komponentleri ve teknolojileri konusunda ilk olmasının yanı sıra uluslararası düzeyde de Avrasya’nın en büyük, dünyanın 2’inci büyük fuarı olma özelliği taşıyor. Fuarın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 10 hedef ülkeden özel alım heyetleri ile 25 binin üzerinde ziyaretçinin, Avrupa, Orta Doğu, Amerika, Kuzey Afrika, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden profesyonellerin katıldığı IBIA Expo 2022’de en son teknolojiler ve inovatif ürünlerin sergilendiğini vurgulamıştı.

‘’DÜNYANIN 2’İNCİ BÜYÜK FUARI KONUMUNDA’’

Bakan Varank ayrıca IBIA EXPO 22’nin, Türkiye’nin yatak kompanentleri ve teknolojileri konusundaki ilk fuarı olduğuna da dikkat çekerek, ‘’Bu yıl ilk düzenlenmesine rağmen sektöründe Avrasya’nın en büyük, dünyanın 2’nci büyük fuarı konumunda. Fuarın, bundan sonra sektörün en önemli buluşma noktalarından bir tanesi olacağına inanıyoruz’’ diye konuşmuştu.

TÜRKİYE YATAK SEKTÖRÜNÜ DOMİNE EDEBİLİR’’

‘’Türkiye’nin önümüzdeki dönemde yatak sektörünü, yatak yan sanayi ve teknolojileri domine etmesi işten bile değil” diye konuşan Bakan Varank, bunun için yapay zekayı, dijital teknolojileri yataklara da entegre etmek gerektiğini de sözlerine ekledi.

IBIA EXPO 22, TÜRK FUARCILIĞINDA YENİ BİR GÜÇ

IBIA Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler fuarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye’de yatak yan sanayi sektörünün rakamsal büyüklüğüne bakıldığında çok parlak bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemizdeki sektörel firmaların üretimleri 3 milyar dolar, ihracatları ise 2 milyar dolar. 25 bin kişilik dev bir istihdama sahibiz. Hedefimiz yeni rekorlara, 35 bin istihdama ve 3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak’’ diye konuştu. Güler, IBIA EXPO 23 fuarını da 28 Eylül-01 Ekim tarihleri arasında yapacaklarını da sözlerine ekledi.

IBIA EXPO 22 organizatörü BİFAŞ Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural da açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’de sektöründe ilk ve tek fuar olmasına rağmen IBIA EXPO 22’nin kısa sürede uluslararası bir boyut kazanarak, sektöründe Avrasya’nın en büyük, dünyanın 2’inci büyük fuarı olduğunu söyledi. Vural, ‘’Dünyada önemli bir yere sahip Türk yatak yan sanayi sektörünü dünya çapında daha fazla markalaşmasına yardımcı olmak en önemli hedeflerimiz arasında’’ diye konuştu.

IBIA EXPO 2022, Türkiye’nin yatak komponentleri ve teknolojileri konusunda ilk olmasının yanı sıra uluslararası düzeyde de Avrasya’nın en büyük fuarı olma özelliği taşıyor. Bunu rakamlarla da görmek mümkün. IBIA EXPO 22, yerli ve yabancı toplam 22 bin 467 kişi tarafından ziyaret edildi. Yine 146’sı yerli, 10’u da yabancı olmak üzere toplam 156 firma katılımcı olarak yer aldı.

DÜNYA IBIA EXPO 22’DE

IBIA EXPO 22 ayrıca 14 hedef ülkeden özel alım heyetlerinin, 22.467 ziyaretçinin, Avrupa, Orta Doğu, Amerika, Kuzey Afrika Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden profesyonellerin yer aldığı önemli bir organizasyon olarak da hafızalarda yer aldı.

Fuarın en önemli ve dikkat çeken kısmı ise 91 ülkeden gelen ziyaretçilerin katılımı oldu. Fuara; Kanada, İtalya, Mısır, Irak, Bulgaristan, İran, Cezayir, Yunanistan, ABD, Arjantin, Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Bosna Hersek, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere ve Macaristan başta olmak üzere toplam 91 ülkeden katılım oldu. En son teknolojiler ve inovatif ürünlerin sergilendiği IBIA EXPO 22, ülkemizin yatak komponentleri ve teknolojileri konusundaki ilk fuarı. Bu yıl ilk defa düzenlenmesine rağmen sektöründe Avrasya’nın en büyük, dünyanın 2. büyük fuarı konumunda. 4 gün süren fuar bundan sonra sektörün en önemli buluşma noktalarından bir tanesi olacağını kanıtladı.

Etiketler
# ekipman
İlgili Haberler
18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, A Para Kanalı Değişim Zamanı Programının Konuğu Oldu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler A Para Değişim Zamanı programında; sektörün 2023 hedeflerini değerlendirdi.

18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, Bloomberg HT Kanalı İş Dünyası Programı’nın canlı yayın konuğu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler BloombergHT İş Dünyası programında; Küresel belirsizliklerin arttığı dönemde yatak yan sanayi sektörünün finansman erişimini değerlendirdi.