DÜNYANIN TİCARİ VE LOJİSTİK ÜSLERİNDEN OLAN İSTANBUL’DA 40 MİLYAR DOLARLIK YATAK SEKTÖRÜNÜ BULUŞTURDU | Ibia Expo

HABERLER

DÜNYANIN TİCARİ VE LOJİSTİK ÜSLERİNDEN OLAN İSTANBUL’DA 40 MİLYAR DOLARLIK YATAK SEKTÖRÜNÜ BULUŞTURDU

06 Ekim 20223 okuma


Türkiye’de sektörünün ilk ve tek fuarı olan IBIA Expo-Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla bugün başladı. IBIA EXPO 2022, Türkiye’nin yatak komponentleri ve teknolojileri konusunda ilk olmasının yanı sıra, uluslararası düzeyde de Avrasya’nın en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor.

IBIA EXPO 2022’nin açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Amerika ve Avrupa ekonomisinin resesyona girdiği bu dönemde Türkiye’de böylesine canlı bir fuar organizasyonuna dahil olmak son derece memnun edici bir gelişme. Türkiye dünyanın önemli üretim merkezlerinden olması, üretilen ürünlerinde vitrinin fuar olması nedeniyle oldukça memnunuz” dedi.

HEDEF, DÜNYADA İLK ÜÇ ÜLKE ARASINA GİRMEK

IBIA Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, dünya yatak üretiminin alt sektörleriyle birlikte yıllık 40 milyar dolar gibi önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirirken ‘’Türkiye’de yatak yan sanayi sektörünün rakamsal büyüklüğüne bakıldığında çok parlak bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemizdeki sektörel firmaların üretimleri 3 milyar dolar, ihracatları ise 2 milyar dolar. 25 bin kişilik dev bir istihdama sahibiz. Hedefimiz yeni rekorlara, 35 bin istihdama ve 3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak’’ dedi.

IBIA EXPO 2022 organizatörü BİFAŞ Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Vural, Türkiye’de sektöründe ilk ve tek fuar olmasına rağmen IBIA EXPO 2022’nin kısa sürede uluslararası bir boyut kazanarak, sektöründe Avrasya’nın en büyük fuarı olduğunu söyledi

 

Fuar açılışında İTO Başkanı Şekip Avdagiç “Kısa zamanda hem dernekleşen hem de ulusal düzeyde organize olan IBIAEXPO’yu tebrik ediyorum” dedi.

 

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİ IBIA EXPO 2022’DE

ISPA Başkanı Ryan Trainer dışında birbirinden değerli ve sektöre yön veren isimlerin de katılacağı seminerler ve etkinlikler bölümü sektöre büyük ivme kazandıracak. Seminerlerde son teknolojiler ve trendler anlatılarak, katılımcılara zengin ve efektif bir platform sunulacak.

Fuar kapsamında, yatak endüstrisindeki trendler, yatak üretiminde endüstri 4.0, sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik, kalite, etki ve yeni ürün ve yeni pazarlara ulaşım gibi konular, seminerlerin ana başlıkları olacak.

Seminerlere, Yatsan CEO’su Gökalp Bahçeli, Elektroteks CEO’su Serkan Güler, BekaertDeslee Sürdürülebilirlik Müdürü Charles Christiaens, Yataş Operasyon Direktörü Metin Özbek, Durak Tekstil Pazarlama Müdürü Ali Yiğit Durak, Boyteks Harun Gürkan Yiğit ve Özen İplik’ten Adnan Türker konuşmacı olarak katılarak, sektöre yeni vizyon katacaklar.

 

TÜRKİYE’DE TEK AVRASYA’NIN İSE EN BÜYÜK FUARI

Türkiye’nin yatak kompanentleri ve teknolojileri konusunda tek fuarı ve Avrasya’nın sektördeki en büyük fuarı olan olan IBIA Expo 2022, yatak yan sanayi, makine ve ekipmanların profesyonellerini bir araya getiren uluslararası bir ticaret fuarı olmasının yanı sıra en son teknolojilerin ve inovatif ürünlerin sergilendiği mükemmel bir ihracat platformu özelliği de taşıyor.

 

Sektöre ve Fuara Dair:

Yatak yan sanayi sektörünün 2023'ün sonuna kadar 3 milyar dolarlık üretimi 4 milyar dolara, 2 milyar dolarlık ihracatını ise 3 milyar dolara çıkarması hedeflenmektedir. Toplam istihdamı 25 bin olan sektörün bu ivmeye paralel olarak 35 bin kişiye çıkarılması da hedefler arasında yer almaktadır.

Bu yıl Türkiye genelindeki ilk bin ihracatçı arasında IBIA dernek üyelerinden 8 firma bulunurken, 2023 yılında derneğe üye diğer firmalarında katılması beklenmektedir.

Türkiye’de yatak üreticileri son 10 yılda ciddi bir ivme yakalayarak, % 512 büyüme ile 256 milyon dolar ihracata ulaşmış bulunmaktadır. Yatak teknolojileri ve komponent üreticilerinin  dünyada Çin’den sonra en iyi ikinci pozisyonunda olan ülkemiz,  tüm uluslararası sektörel fuarlarda ev sahibi ülkenin katılımcı sayısından sonra en fazla katılım ve ilgi gösteren ülke olma sıfatını taşımaktadır.

IBIAEXPO Fuarı; 5. 6. Ve 7. Hall’lerde 150’ye yakın firma katılımıyla 15.000m2 alanda 6-9 Ekim tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacaktır.


İlgili Haberler