T.C Ticaret Bakanlığı, IBIA Expo Katılımcılarını Destekleyecek | Ibia Expo

HABERLER

T.C Ticaret Bakanlığı, IBIA Expo Katılımcılarını Destekleyecek

06 Mart 20242 okuma

IBIA Derneği iş birliğinde BİFAŞ Fuarcılık organizesi ile bu yıl 3’ncüsü gerçekleştirilecek olan IBIA Expo fuarına ticaret bakanlığı destek olma kararı aldı. Bu karar dahilinde fuar katılımcıları, ödedikleri katılım ve stant konstrüksiyon ücretlerinin üst limit dahilinde %50’sine kadar olan kısmını geri alabilecekler.

IBIA Expo fuarının ‘Uluslararası’ olarak akredite edilmesinin ardından fuar organizatörü Bifaş’ın yaptığı başvuruyu değerlendiren ve olumlu bulan T.C Ticaret Bakanlığı yetkilileri 2024 Yılında Destek Kapsamına Alınan Sektörel Nitelikli Yurt İçi Fuarlar listesine IBIA Expo’yu dahil etti. 2024 yılında Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne başvurusu yapılmış ve organize edilmesi kararlaştırılan 373 fuar bulunurken ticaret bakanlığı desteği kapsamına alınması kararlaştırılan toplam fuar organizasyonu sayısı ise 46 oldu. 
Gerçekleştirilen ilk fuardan iki yıl sonra alınan T.C. Ticaret Bakanlığı desteği, IBIA Expo fuarının Avrasya bölgesinin en büyük ve güçlü organizasyonu olduğunun ve kamunun da bu durumu teyit ettiğinin göstergesi. Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri sektörünün ihracat hedeflerini yakalaması ve aşması için bir başlangıç çalışması olarak değerlendirilen IBIA Expo desteği, organizatör kuruluş Bifaş’ın da fuar tanıtımlarını yurtdışında etkin bir şekilde yapmasını sağlayacak.

 Destek kapsamında katılımcı firmaların ödedikleri fuar katılım ücretlerinin yaklaşık 450.000 TL tutarındaki kısmını destekleyecek olan bakanlık katılımcı firmalara 222.474 TL lik kısmını geri ödeyecek.

Ayrıca Ticaret bakanlığı destekleri kapsamında Fuara ‘Alım Heyeti Programı’ da yapılacak. Alım heyeti programı kapsamında Organizatör Kuruluş Bifaş’ın yapacağı başvuru ile iş birliği kuruluşu olarak Ibia Derneği yer alacak. İhracatçı Birlikleri aracılığı ile yapılacak destek kapsamında alım heyetinin getirileceği ülkeler, fuar katılımcılarının talepleri doğrultusunda önümüzdeki günlerde belirlenecek.


İlgili Haberler
18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, A Para Kanalı Değişim Zamanı Programının Konuğu Oldu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler A Para Değişim Zamanı programında; sektörün 2023 hedeflerini değerlendirdi.

05 Aralık 20221 okuma

YATAK SEKTÖRÙ iHRACAT HEDEFiNi BÜYÜTTÜ

18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, Bloomberg HT Kanalı İş Dünyası Programı’nın canlı yayın konuğu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler BloombergHT İş Dünyası programında; Küresel belirsizliklerin arttığı dönemde yatak yan sanayi sektörünün finansman erişimini değerlendirdi.