Yatak Yan Sanayi̇ Sektörü Rekora Koşuyor | Ibia Expo

ETKİNLİKLER

Yatak Yan Sanayi̇ Sektörü Rekora Koşuyor

16 Ağustos 20225 okuma

Dünya yatak üretimi, alt sektörleriyle birlikte yıllık 40 milyar dolar gibi önemli bir potansiyele sahip. Bunun 31 milyar dolarlık kısmını ise 50 ülke gerçekleştiriyor.

IBIA Başkanı Güler’e göre sektör, Türkiye’ye kazandırdığı ihracat rakamları nedeniyle önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Ayrıca istihdam için de müthiş bir potansiyel barındırıyor. Türkiye'deki yatak sektörünün dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Başkan Güler, sektörün rakamsal büyüklüğüne bakıldığında çok parlak bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Ülkemizdeki sektörel firmaların üretimlerinin 3 milyar dolar, ihracatlarının ise 2 milyar dolar olduğunu vurgulayan Başkan Güler, 25 bin kişilik dev bir istihdama sahip olduklarının altını çiziyor.

Başkan Güler, 30 milyar dolarlık dünya üretim ve ihracat sıralamasında 14. olan Türkiye’nin, kısa zamanda bu konuda dünyada ilk 3 ülke arasına girebileceğine inanıyor. Bu amaçla Türkiye’nin dünya hit listelerinin başında olması için IBIA’yı hayata geçirdiklerini de kaydeden Başkan Güler, IBIA’nın en önemli amacının sektörü bir araya getirmek ve iş adamlarımızın arasındaki sinerjiyi artırmak olduğunu belirtiyor. Bir diğer önemli amaçlarının ise üyelerinin ticari faaliyetlerini artırmak için organizasyonu devam eden “IBIA EXPO 2022’’ fuarı olduğunu vurguluyor.

IBIA Expo-Yatak Yan Sanayi ve Teknolijileri Fuarı’nın, 300'ün üzerinde lider firma ve üreticinin katılımıyla 06-09 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde hedef alıcı ülkelerden ağırlanacak binlerce ziyaretçisiyle sektör profesyonellerine kapılarını açacağını müjdeleyen Başkan Güler, IBIA Expo ile üyelerinin mevcut müşterileri ile birlikte sektörde birçok yeni yatak üreticileriyle B2B yeni ticari ilişkiler kurarak, sektörün dinamizmine, heyecan ve sinerji katacaklarını söylüyor.

2023'TE 3 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT, 35 BİN İSTİHDAM HEDEFİ

2023'ün sonuna kadar hedeflerinin 3 milyar dolarlık üretimi 4 milyar dolara, 2 milyar dolarlık ihracatlarını ise 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Başkan Güler, 25 bin kişilik istihdam boyutunun çok rahat bir şekilde 35 bin kişiye çıkacağına da inandıklarını belirtiyor.

Yeni stratejiler ve bakış açılarıyla yatak teknoloji ve ham madde üreticilerimizin ciddi çalışma ve girişimleri ile son yıllarda 5 milyar dolar gibi ürün ve teknolojiyi yurt dışından gelmesini önlendiğini de hatırlatan Başkan Güler, bu gelişmelerle, dövizimizin yurt dışına çıkmasının da engellendiğini belirtiyor.

TÜRKİYE, ÇİN’DEN SONRA İKİNCİ

Sektörde 3 milyar dolarlık üretimi olan Türkiye’nin, 2.2 milyarlık ihracatı ile Çin Halk Cumhuriyeti’nden sonra dünyada ikinci derecede yatak üreticilerine tedarikçi ülkesi seviyesine ulaştığı da ifade eden Başkan Güler, istihdam rakamlarıyla ile de gurur duyduklarını söylüyor.

Türkiye genelindeki ilk bin ihracatçı arasında IBIA dernek üyelerinden 8 firmanın olduğunu ve 4 üyelerinin daha seneye ilk bin ihracatçı arasına gireceğine inandıklarını da kaydeden Güler, Türkiye’de yatak üreticilerinin son 10 yılda ciddi bir ivme yakalayarak, % 512 büyüme ile 256 milyon dolar ihracata ulaşmış olmalarından dolayı büyük mutluluk duyduklarını da söylemeden geçemiyor. Başkan Güler’i sevindiren bir başka önemli nokta ise yatak teknolojileri ve komponent üreticileri olarak dünyada Çin’den sonra en iyi ikinci pozisyonda olmamız. Ayrıca Türkiye olarak, tüm uluslararası sektörel fuarlarda ev sahibi ülkenin katılımcı sayısından sonra en fazla katılım ve ilgi gösteren ülke olma sıfatını taşımamız da sektörde uluslararası anlamda önemli ayrıcalıklarımız olarak dikkat çekiyor.

ÜLKE OLARAK FIRSATLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Yatak yan sanayi ve teknolojileri sektörü olarak pandemi döneminde çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiklerini de anlatan Başkan Güler, ‘’Şimdi bu yoğunluğun arkasından gelen bir durgunluk var ama bunun çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Sektör yine yüksek bir ivme ile büyümeye devam edecektir. Türkiye olarak çok avantajlarımız var. Dünyada Çin’den sonra en büyük oyunculardan biriyiz. Ülke olarak birçok konuda avantajlıyız. Coğrafi pozisyonumuzdan kaynaklanan navlun masrafları, üretkenlik, inovatiflik, ayrıca ürün kalite çeşitliliği ve buna dayalı fiyat performansları gibi öne çıkan özelliklerimiz var. En önemli unsurlardan biri de aramızda çok az sektörde görülebilecek sinerji ve dostluk ilişkilerimiz. IBIA’nın birleştirici misyonu ve aramızdaki yardımlaşma ile dünya pazarlarındaki tüm müşterilere ulaşarak, dünyada kullanılan yatak bileşimlerin birkaç tanesi ile değil tüm katmanları ile pazara hakim olmayı hedefliyoruz’’ diyor.

Uluslar arası ilişkileri ve müşteri portföylerinin tüm üyeleri ile paylaşarak çok daha geniş bir kitleye ulaşacaklarına inandıklarını vurgulayan Başkan Güler, bu avantajlarını IBIA EXPO 2022 fuarı ile de taçlandırarak Türkiye’deki yatak komponent ve teknoloji üreticilerine olan ilgiyi artırarak, dünya genelinde daha fazla pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Başkan, IBIA EXPO 2022’nin başarısının ihracat oranına yansıyacağını, sektörün 2023’te 3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacağının da altını çiziyor.

KISACA IBIA

Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği (IBIA) mesleki birlik ve beraberliği sağlamayı, yurtiçi ve yurtdışında fuarlar düzenleyerek, ticari heyet organizasyonları yapmayı, sektörümüzün rekabet gücünü artırmak için çalışmalar gerçekleştirmeyi, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, mesleki derneklerle iş birlikleri yapmayı, eğitim çalışmaları düzenlemeyi, sosyal faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyor. IBIA ayrıca Türkiye’deki yatak endüstrisinin, dünyadaki pastadan daha fazla pay alması için IBIA Expo 2022 gibi uluslararası fuar organizasyonlarına da imza atıyor.

IBIA EXPO 2022 NEDİR?

06-09 Ekim 2022

IBIA Expo - Yatak Yan Sanayi ve Teknolijileri Fuarı, 300'ün üzerinde lider firma ve üreticinin katılımıyla 06-09 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde hedef alıcı ülkelerden ağırlanacak binlerce ziyaretçisiyle sektör profesyonellerine kapılarını açacak.

Türkiye’nin yatak kompanentleri ve teknolojileri konusunda tek fuarı olan IBIA EXPO, yatak yan sanayi, makine ve ekipmanların profesyonellerini bir araya getiren uluslararası bir ticaret fuarı olmasının yanı sıra en son teknolojilerin ve inovatif ürünlerin sergilendiği mükemmel bir ihracat platformu özelliği taşıyor.

IBIA Expo, 70 ülkeden 20.000'e yakın yerli ve yabancı alıcıyı ağırlamanın yanı sıra, özel alıcıları ve önde gelen üretici markalarına B2B toplantıları ile iş ağı oluşturarak eşsiz bir buluşma platformu sunacak.

DÜNYA YATAK SEKTÖRÜ

Dünya yatak üretimi 40 milyar dolarlık bir pazar payına sahip.

Bunun 31 milyar dolarlık payını 50 ülke paylaşıyor.

Çin: 9.3 milyar dolar.

ABD: 7.7 milyar dolar.

Hindistan: 1.06 milyar

Polonya: 803 milyon

Brezilya: 750

Türkiye ise 406 milyon dolar ile 14 sırada bulunuyor.


Etiketler
#ibiaexpo
İlgili Haberler
23 Ağustos 20211 okuma

9 hedef ülkeden 12 özel alım heyeti

18 Ağustos 20221 okuma

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, Bloomberg HT Kanalı İş Dünyası Programı’nın canlı yayın konuğu.

IBIA Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler BloombergHT İş Dünyası programında; Küresel belirsizliklerin arttığı dönemde yatak yan sanayi sektörünün finansman erişimini değerlendirdi.

23 Ağustos 20210 dk okuma

30 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi